2012 London Olympics TV Schedule on NBC, NBCSN, MSNBC, CNBC, and Bravo

The television schedule for every single event during the 2012 London Olympics on the NBC broadcast network, NBC Sports Network, MSNBC, CNBC, Bravo, and Telemundo.

Click here for the current day’s schedule.

If you do not feel like scrolling through the entire list, visit one of the sport-specific pages. Here are the schedules for the Olympic basketball competition, the soccer competition, the swimming and diving competitions, the gymnastics competition, the track & field competition, the indoor and beach volleyball competitions, the boxing and wrestling competitions, and the tennis, badminton and table tennis competitions.

TV Schedule For the 2012 London Olympics
* Asterisk indicates that there were no timeslots available for individual events.
** Telecasts on cable will typically at the same ‘time’ nationwide (e.g., an event at 12:30 PM ET will air at 11:30 AM CT, 10:30 AM MT, and 9:30 AM PT). Telecasts on the NBC broadcast network, however, will air on a delay in the Mountain and Pacific time zones. An event at 12:30 PM ET would air at 11:30 AM CT, 11:30 AM MT, and 12:30 PM PT.
All events that NBC did not designate as ‘live’ are assumed to air on tape delay

Time (ET) Sport Event Live or Taped? Net
Start End
Wednesday, July 25
11:00 AM 12:45 PM Women’s Soccer Great Britain vs. New Zealand LIVE MSNBC
12:00 PM 2:15 PM Women’s Soccer United States vs. France LIVE NBC Sports Network
2:15 PM 4:00 PM Women’s Soccer Cameroon vs. Brazil LIVE NBC Sports Network
2:45 PM 4:30 PM Women’s Soccer Colombia vs. North Korea LIVE MSNBC
4:00 PM 6:00 PM Women’s Soccer Japan vs. Canada TAPED NBC Sports Network
4:30 PM 6:00 PM Women’s Soccer Sweden vs. South Africa TAPED MSNBC
6:00 PM 12:30 AM Women’s Soccer Replay of USA/France, Cameroon/Brazil, Japan/Canada TAPED NBC Sports Network
12:30 AM 7:00 AM Women’s Soccer Replay of USA/France, Cameroon/Brazil, Japan/Canada TAPED NBC Sports Network
Thursday, July 26
7:00 AM 9:30 AM Men’s Soccer Honduras vs. Morocco LIVE NBC Sports Network
9:30 AM 12:00 PM Men’s Soccer Mexico vs. South Korea LIVE NBC Sports Network
9:45 AM 11:45 AM Men’s Soccer Spain vs. Japan LIVE MSNBC
11:45 AM 2:45 PM Men’s Soccer Gabon vs. Switzerland LIVE MSNBC
12:00 PM 3:00 PM Men’s Soccer UAE vs. Uruguay LIVE NBC Sports Network
2:45 PM 4:30 PM Men’s Soccer Egypt vs. Brazil LIVE MSNBC
3:00 PM 4:45 PM Men’s Soccer Great Britain vs. Senegal (JIP) LIVE NBC Sports Network
4:45 PM 6:00 PM Men’s Soccer Belarus vs. New Zealand (JIP) LIVE NBC Sports Network
6:30 AM 5:00 PM Men’s Soccer Various matches VARIES Telemundo*
6:00 PM 5:00 AM Men’s Soccer Replay of Mexico/South Korea, UAE/Uruguay, GBR/Senegal, Belarus/New Zealand TAPED NBC Sports Network
Friday, July 27
8:00 AM 7:00 PM Men’s Soccer Replay of Mexico/South Korea, UAE/Uruguay, GBR/Senegal, Belarus/New Zealand TAPED NBC Sports Network
7:30 PM 12:00 AM Opening Ceremony TAPED NBC
Saturday, July 28
4:00 AM 5:00 AM Beach Volleyball Women: Zhang/Xue (CHN) vs. Vasina/Vozakova (RUS) LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:00 AM Badminton Qualifying: Yeon-Jue Bae (KOR) vs. Jing Yi Tee (MAS) TAPED NBC Sports Network
5:00 AM 6:00 AM Swimming Qualifying (men’s 4×100 individual medley) — will air periodically during cycling coverage LIVE (ET/CT) NBC
5:00 AM 11:00 AM Men’s Cycling Road race LIVE (ET/CT) NBC
6:00 AM 6:45 AM Shooting Gold medal final LIVE NBC Sports Network
6:45 AM 8:15 AM Women’s Volleyball China vs. Serbia LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 9:00 AM Women’s Soccer Japan vs. Sweden LIVE MSNBC
7:00 AM 3:00 PM Tennis First round matches LIVE Bravo
8:00 AM 5:00 PM Various Opening Ceremony, swimming, women’s volleyball, beach volleyball, and boxing VARIES Telemundo*
8:15 AM 8:45 AM Fencing Women’s foil LIVE NBC Sports Network
8:30 AM 11:30 AM Men’s Boxing Elimination bouts (bantamweight, middleweight classes) LIVE CNBC
8:45 AM 9:30 AM Women’s Handball Spain vs. South Korea TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 9:30 AM Table Tennis Women: Lily Zhang (USA) vs. Cornelia Molnar (CRO) TAPED MSNBC
9:30 AM 10:45 AM Women’s Fencing Women’s foil round of 16 and quarterfinals TAPED MSNBC
9:30 AM 11:15 AM Women’s Soccer New Zealand vs. Brazil LIVE NBC Sports Network
10:45 AM 11:30 AM Women’s Soccer Canada vs. South Africa (JIP) LIVE MSNBC
11:00 AM 11:45 AM Swimming Qualifying (includes men’s 400m individual medley, women’s 4×100 free relay, women’s 400m individual medley, men’s 400m freestyle) TAPED NBC
11:15 AM 12:00 PM Table Tennis Men: Timothy Wang (USA) vs. Hyok Bong Kim (PRK) TAPED NBC Sports Network
11:30 AM 12:15 PM Beach Volleyball Men: Grotkowski/Garcia-Thompson (GBR) vs. Binstock/Reader (CAN) LIVE MSNBC
11:45 AM 1:30 PM Women’s Basketball United States vs. Croatia LIVE (ET/CT) NBC
12:00 PM 1:45 PM Women’s Soccer United States vs. Colombia LIVE NBC Sports Network
12:15 PM 2:00 PM Women’s Soccer Great Britain vs. Cameroon LIVE MSNBC
1:30 PM 2:30 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
1:45 PM 2:45 PM Equestrian Individual dressage TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 2:45 PM Table Tennis Women: Ariel Hsing (USA) vs. Yadira Silva (MEX) TAPED MSNBC
2:30 PM 3:00 PM Rowing Qualifying TAPED NBC
2:45 PM 3:45 PM Fencing Individual foil gold TAPED MSNBC
2:45 PM 4:30 PM Women’s Soccer France vs. North Korea LIVE NBC Sports Network
3:00 PM 5:00 PM Women’s Volleyball United States vs. South Korea LIVE (ET/CT) NBC
3:30 PM 6:30 PM Men’s Boxing Elimination bouts (bantamweight, middleweight classes) LIVE CNBC
3:45 PM 5:00 PM Badminton Doubles: Gunwan/Bach (USA) vs. Chung/Lee (KOR) LIVE MSNBC
4:30 PM 5:45 PM Women’s Handball Norway vs. France LIVE NBC Sports Network
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Men: Gibb/Rosenthal (USA) vs. Chiya/Goldschmidt (RSA) LIVE (ET/CT) NBC
5:45 PM 7:00 PM Archery Men’s team final TAPED NBC Sports Network
7:00 PM 8:00 PM To be announced TBA NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Swimming Gold medal finals (men’s 400m individual medley, women’s 400m individual medley, men’s 400m freestyle, women’s 4×100 freestyle relay) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Team competition
Beach Volleyball Women: May-Treanor/Walsh-Jennings (USA) vs. Cook/Hinchley (GBR)
12:00 AM 2:30 AM Various Same events as in NBC primetime window (sans beach volleyball) TAPED Telemundo*
12:30 AM 1:30 AM Women’s Weightlifting Gold medal final (48kg class) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Team competition
1:30 AM 5:00 AM Primetime replay TAPED NBC
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Sunday, July 29
4:00 AM 5:00 AM Beach Volleyball Women: Cicolari/Menegatti (ITA) vs. Ukolova/Khomyakova (RUS) LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:00 AM Men’s Water Polo Greece vs. Croatia LIVE NBC Sports Network
6:00 AM 8:00 AM Men’s Basketball Brazil vs. Australia LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 8:15 AM Men’s Volleyball Russia vs. Germany (JIP) LIVE MSNBC
7:00 AM 11:00 AM Women’s Cycling Road race LIVE (ET/CT) NBC
7:00 AM 3:00 PM Tennis First round LIVE Bravo
7:00 AM 6:00 PM Various Men’s Soccer (Mexico/Gabon, Spain/Honduras, Senegal/Uruguay), swimming, men’s basketball, boxing, beach volleyball, men’s volleyball, and tennis VARIES Telemundo*
8:00 AM 9:00 AM Beach Volleyball Men: Cerutti/Rego (BRA) vs. Doppler/Horst (AUT) TAPED NBC Sports Network
8:15 AM 10:00 AM Men’s Handball Croatia vs. South Korea (JIP) TAPED MSNBC
8:30 AM 11:30 AM Men’s Boxing Elimination bouts (lightweight and welterweight classes) LIVE CNBC
9:00 AM 9:30 AM Women’s Field Hockey New Zealand vs. Australia TAPED NBC Sports Network
9:30 AM 11:30 AM Men’s Basketball United States vs. France LIVE NBC Sports Network
10:00 AM 11:45 AM Men’s Soccer Brazil vs. Belarus LIVE MSNBC
11:00 AM 11:45 AM Swimming Qualifying (includes men’s 4×100 freestyle relay, 100m men’s breaststroke) TAPED NBC
11:30 AM 1:30 PM Men’s Basketball Spain vs. China LIVE NBC Sports Network
11:45 AM 1:20 PM Women’s Archery Gold medal finals LIVE MSNBC
11:45 AM 1:30 PM Men’s Volleyball United States vs. Serbia LIVE (ET/CT) NBC
1:20 PM 2:00 PM Men’s Soccer Senegal vs. Uruguay (JIP) LIVE MSNBC
1:30 PM 2:00 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
1:30 PM 2:15 PM Badminton Gunawan/Bach (USA) vs. Koo/Tan (MAS) TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 2:40 PM Women’s Gymnastics Team competition (Brazil, Australia, Italy) TAPED NBC
2:00 PM 2:45 PM Men’s Water Polo Hungary vs. Serbia TAPED MSNBC
2:15 PM 3:00 PM Equestrian Eventing dressage TAPED NBC Sports Network
2:40 PM 3:40 PM Men’s Water Polo United States vs. Montenegro LIVE (ET/CT) NBC
2:45 PM 4:30 PM Men’s Soccer Great Britain vs. United Arab Emirates LIVE MSNBC
3:00 PM 3:45 PM Beach Volleyball Women: Talita/Antonelli (BRA) vs. Meppelink/Van Gestel (NED) LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 6:30 PM Men’s Boxing Elimination bouts (lightweight and welterweight classes) LIVE CNBC
3:40 PM 4:00 PM Rowing Qualifying TAPED NBC
3:45 PM 4:15 PM Weightlifting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Women: Kessy/Ross (USA) vs. Zonta/Gallay (ARG) LIVE (ET/CT) NBC
4:15 PM 5:45 PM Women’s Field Hockey United States vs. Germany LIVE NBC Sports Network
4:30 PM 5:00 PM Men’s Volleyball Italy vs. Poland (JIP) LIVE MSNBC
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Men: Rogers/Dalhausser (USA) vs. Asahi/Shiratori (JPN) LIVE (ET/CT) NBC
5:45 PM 7:00 PM Men’s Basketball Argentina vs. Lithuania (JIP) LIVE NBC Sports Network
7:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics Team competition TAPED NBC*
Swimming Gold medal finals (women’s 100m butterfly, women’s 400m freestyle, men’s 100m breaststroke, men’s 4×100 freestyle relay)
Women’s Diving Springboard synchronized gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Same events as in NBC primetime window (sans diving) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Women’s Gymnastics Team competition TAPED NBC
Canoeing Whitewater qualifying heats
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Monday, July 30
4:00 AM 4:30 AM Badminton Women: Rena Wang (USA) vs. Xin Wang (CHN) TAPED NBC Sports Network
4:30 AM 5:00 AM Women’s Archery Individual archery LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:00 AM Beach Volleyball Women: Zhang/Xue (CHN) vs. Kuhn/Zumkehr (SUI) LIVE NBC Sports Network
6:00 AM 6:30 AM Women’s Archery Qualifying TAPED NBC Sports Network
6:30 AM 8:15 AM Women’s Volleyball Serbia vs. South Korea LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 3:00 PM Tennis Singles Second Round LIVE Bravo
8:15 AM 12:45 PM Equestrian Eventing cross country (JIP) LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 10:30 AM Women’s Water Polo Spain vs. China LIVE MSNBC
9:00 AM 3:00 PM Various Swimming, beach volleyball, women’s volleyball, tennis, and boxing VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:30 AM Swimming Qualifying (includes men’s 200m butterfly, women’s 200m freestyle) TAPED NBC
10:30 AM 11:00 AM Rowing Qualifying TAPED NBC
10:30 AM 11:15 AM Beach Volleyball Women: Larissa/Juliana (BRA) vs. Holwick/Semmier (GER) LIVE MSNBC
11:00 AM 11:30 AM Canoe/Kayak Canoe/whitewater qualifying TAPED NBC
11:15 AM 11:45 AM Women’s Water Polo Italy vs. Australia (JIP) LIVE MSNBC
11:30 AM 1:30 PM Women’s Volleyball United States vs. Brazil LIVE (ET/CT) NBC
11:45 AM 1:30 PM Women’s Basketball Russia vs. Brazil LIVE MSNBC
12:45 PM 1:15 PM Shooting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
1:15 PM 3:00 PM Men’s Boxing Elimination bouts (flyweight and light heavyweight classes) TAPED NBC Sports Network
1:30 PM 1:45 PM Rowing Qualifying TAPED NBC
1:30 PM 2:00 PM Badminton Gunawan/Bach (USA) vs. Kawame/Sato (JPN) LIVE MSNBC
1:45 PM 2:30 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
2:00 PM 3:30 PM Men’s Field Hockey Great Britain vs. Argentina LIVE MSNBC
2:30 PM 4:00 PM Women’s Water Polo United States vs. Hungary LIVE (ET/CT) NBC
3:00 PM 4:30 PM Women’s Volleyball Italy vs. Japan LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 4:00 PM Men’s Weightlifting 62kg gold medal final LIVE MSNBC
Women’s Weightlifting 58kg gold medal final
4:00 PM 5:00 PM Women’s Handball South Korea vs. Denmark TAPED MSNBC
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Men: Gibb/Rosenthal (USA) vs. Filjaek/Prudel (POL) LIVE (ET/CT) NBC
4:30 PM 5:15 PM Table Tennis Qualifying TAPED NBC Sports Network
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Women: Schwaiger/Schwaiger (AUT) vs. Cook/Hinchley (AUS) LIVE MSNBC
5:00 PM 8:00 PM Men’s Boxing Elimination bouts (flyweight and light heavyweight classes) TAPED CNBC
5:15 PM 7:00 PM Women’s Basketball United States vs. Angola LIVE NBC Sports Network
7:00 PM 8:00 PM To be announced TBA NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Swimming Gold medal finals (men’s 200M freestyle, men’s 100m backstroke, women’s 100m backstroke, women’s 100m breaststroke) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Team gold medal final
Men’s Diving Platform synchronized gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Same events as in NBC primetime window TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Swimming Women’s 200m individual medley semifinals TAPED NBC*
Canoe/Kayak Whitewater qualifying
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Tuesday, July 31
4:00 AM 5:45 AM Men’s Basketball China vs. Russia LIVE NBC Sports Network
5:45 AM 8:15 AM Equestrian Eventing team jumping final (JIP) LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 3:00 PM Tennis Singles second round and doubles quarterfinals LIVE Bravo
8:15 AM 9:15 AM Men’s Water Polo Hungary vs. Montenegro TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 3:00 PM Various Swimming, beach volleyball, men’s volleyball, men’s basketball, boxing and tennis VARIES Telemundo*
9:00 AM 9:30 AM Shooting Men’s skeet final LIVE MSNBC
9:15 AM 10:35 AM Equestrian Eventing individual jumping final LIVE NBC Sports Network
9:30 AM 11:15 AM Women’s Soccer Canada vs. Sweden LIVE MSNBC
10:00 AM 10:30 AM Men’s Canoeing Whitewater, C-1 gold medal final LIVE (ET/CT) NBC
10:30 AM 11:15 AM Swimming Qualifying (includes men’s 4×200 freestyle relay, men’s 100m freestyle, men’s 200m breaststroke, women’s 200m butterfly) TAPED NBC
10:35 AM 11:15 AM Beach Volleyball Men: Alison/Emanuel (BRA) vs. Heuscher/Bellagurda (SUI) TAPED NBC Sports Network
11:15 AM 11:45 AM Rowing Quarterfinals, semifinals, and repechages TAPED NBC
11:15 AM 12:15 PM Archery Qualifying TAPED MSNBC
11:15 AM 12:15 PM Beach Volleyball Women: Talita/Antonelli (BRA) vs. Goller/Ludwig (GER) TAPED NBC Sports Network
11:45 AM 1:30 PM Men’s Volleyball United States vs. Germany LIVE (ET/CT) NBC
12:15 PM 2:00 PM Women’s Soccer United States vs. North Korea LIVE NBC Sports Network
12:15 PM 2:00 PM Women’s Soccer France vs. Colombia LIVE MSNBC
1:30 PM 2:15 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
2:00 PM 3:00 PM Men’s Boxing Elimination bouts (light flyweight and light welterweight classes) LIVE NBC Sports Network
2:00 PM 3:30 PM Women’s Field Hockey United States vs. Argentina LIVE MSNBC
2:15 PM 2:40 PM Rowing Quarterfinals, semifinals, and repechages TAPED NBC
2:40 PM 4:00 PM Men’s Water Polo United States vs. Romania LIVE (ET/CT) NBC
3:00 PM 4:45 PM Men’s Basketball France vs. Argentina LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 4:30 PM Women’s Soccer Great Britain vs. Brazil LIVE MSNBC
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Men: Rogers/Dalhausser (USA) vs. Herrera/Gavira (ESP) LIVE (ET/CT) NBC
4:30 PM 5:00 PM Table Tennis Women’s semifinal TAPED MSNBC
4:45 PM 5:15 PM Fencing Men’s individual foil final TAPED NBC Sports Network
5:00 PM 5:30 PM Badminton Qualifying TAPED MSNBC
5:00 PM 8:00 PM Boxing Elimination bouts (light flyweight and light welterweight classes) TAPED CNBC
5:15 PM 7:15 PM Men’s Basketball United States vs. Tunisia LIVE NBC Sports Network
5:30 PM 6:00 PM Weightlifting Gold medal finals (men’s 69kg, women’s 63kg classes) TAPED MSNBC
7:15 PM 8:00 PM Men’s Volleyball Brazil vs. Russia (JIP) LIVE NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics Team gold medal final TAPED NBC*
Swimming Gold medal finals (men’s 200m butterfly, men’s 4×200 freestyle relay, women’s 200m freestyle, women’s 200m individual medley)
Women’s Diving Platform synchronized gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Various Same events as in NBC primetime window TAPED Telemundo*
12:30 AM 1:35 AM Swimming Semifinals (women’s 200m butterfly, men’s 200m breaststroke) TAPED NBC*
Beach Volleyball United States vs. TBD
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Wednesday, August 1
4:00 AM 5:00 AM Men’s Field Hockey Spain vs. Australia (JIP) LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:00 AM Women’s Handball Norway vs. South Korea LIVE NBC Sports Network
6:00 AM 7:00 AM Table Tennis Men’s singles quarterfinal LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 7:30 AM Badminton Elimination round TAPED NBC Sports Network
7:00 AM 3:00 PM Tennis Singles round of 16 and mixed doubles LIVE Bravo
7:30 AM 9:00 AM Cycling Women’s time trial LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 9:30 AM Women’s Archery Individual elimination round LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 11:00 AM Women’s Fencing Sabre round of 32 and 16 LIVE MSNBC
9:00 AM 5:00 PM Various Men’s soccer (Mexico/Switzerland, Brazil/New Zealand, Great Britain/Uruguay) swimming, tennis, and boxing VARIES Telemundo*
9:30 AM 11:15 AM Men’s Soccer Brazil vs. New Zealand LIVE NBC Sports Network
10:00 AM 11:05 AM Men’s Cycling Time trial (JIP) LIVE (ET/CT) NBC
10:30 AM 11:00 AM Women’s Fencing Sabre quarterfinals LIVE MSNBC
11:05 AM 11:30 AM Swimming Qualifying TAPED NBC
11:15 AM 12:00 PM Men’s Boxing Elimination bouts (bantamweight, heavyweight and superheavyweight classes) LIVE MSNBC
11:15 AM 12:00 PM Women’s Water Polo Hungary vs. China TAPED NBC Sports Network
11:30 AM 12:30 AM Beach Volleyball Men: Gibb/Rosenthal (USA) vs. Samoilovs/Sorokins (LAT) LIVE (ET/CT) NBC
12:00 PM 1:45 PM Men’s Soccer Mexico vs. Switzerland LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 1:45 PM Men’s Soccer Spain vs. Morocco LIVE MSNBC
12:30 PM 1:20 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
1:20 PM 2:30 PM Women’s Water Polo United States vs. Spain LIVE (ET/CT) NBC
1:45 PM 2:15 PM Men’s Boxing Elimination bouts (bandamweight, heavyweight and superheavyweight classes) TAPED NBC Sports Network
1:45 PM 3:00 PM Women’s Fencing Sabre semifinals and bronze medal LIVE MSNBC
2:15 PM 2:45 PM Men’s Archery Individual elimination round TAPED NBC Sports Network
2:30 PM 3:00 PM Canoeing Whitewater, Men’s K-1 gold medal final TAPED NBC
2:45 PM 4:30 PM Men’s Soccer Great Britain vs. Uruguay LIVE NBC Sports Network
3:00 PM 4:45 PM Women’s Volleyball United States vs. China LIVE (ET/CT) NBC
3:30 PM 3:50 PM Women’s Fencing Sabre final LIVE MSNBC
3:50 PM 4:30 PM Men’s Soccer Senegal vs. United Arab Emirates (JIP) LIVE MSNBC
4:30 PM 5:00 PM Beach Volleyball Men: Brink/Reckermann (GER) vs. Heyer/Chevalier (SUI) (JIP) LIVE NBC Sports Network
4:30 PM 5:15 PM Men’s Archery Elimination round TAPED NBC Sports Network
4:45 PM 5:00 PM Rowing Gold medal final TAPED NBC
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Women: Slukova/Kolovova (CZE) vs. Cook/Hinchley (AUS) LIVE MSNBC
5:00 PM 7:00 PM Women’s Basketball United States vs. Turkey LIVE NBC Sports Network
5:00 PM 8:00 PM Boxing Elimination bouts (bantamweight, heavyweight and super heavyweight classes) TAPED CNBC
7:00 PM 8:00 PM Table Tennis Women’s singles final TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Swimming Gold medal finals (men’s 200m breaststroke, men’s 100m freestyle, women’s 200m butterfly, women’s 4×200 freestyle relay) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics All-Around gold medal final
Beach Volleyball United States vs. TBD
Men’s Diving Springboard synchronized gold medal final
12:00 AM 2:30 AM   TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Rowing Gold medal finals TAPED NBC*
Cycling Women’s time trial
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Thursday, August 2
4:00 AM 5:45 AM Men’s Basketball France vs. Lithuania LIVE NBC Sports Network
5:45 AM 7:15 AM Women’s Field Hockey United States vs. Australia LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 3:00 PM Tennis Singles quarterfinals, mixed doubles quarterfinals, and doubles semifinals LIVE Bravo
7:15 AM 8:15 AM Beach Volleyball Men: Nummerdor/Schuil (NED) vs. Plavis/Smedins (LAT) TAPED NBC Sports Network
8:15 AM 9:15 AM Beach Volleyball Men: Alison/Emanuel (BRA) vs. Nicolai/Lupo (ITA) TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 10:30 AM Equestrian Dressage qualifying LIVE MSNBC
9:15 AM 9:45 AM Women’s Archery Indvidual elimination round TAPED NBC Sports Network
9:45 AM 10:40 AM Shooting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 3:00 PM Various Swimming, boxing, men’s volleyball, tennis, beach volleyball, men’s basketball VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:15 AM Swimming Qualifying (includes men’s 100m butterfly, women’s 200m backstroke, men’s 50m freestyle, women’s 800m freestyle) TAPED NBC
10:15 AM 10:40 AM Canoeing Whitewater, Men’s C-2 gold medal final LIVE (ET/CT) NBC
10:30 AM 11:30 AM Men’s Water Polo Hungary vs. Romania LIVE MSNBC
11:15 AM 11:45 AM Women’s Archery Gold medal final TAPED NBC Sports Network
11:30 AM 12:00 PM Men’s Water Polo Montenegro vs. Serbia TAPED MSNBC
11:30 AM 12:30 PM Beach Volleyball Women: Kessy/Ross (USA) vs. TBD) LIVE (ET/CT) NBC
11:30 AM 1:30 PM Men’s Basketball Brazil vs. Russia LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 1:30 PM Men’s Volleyball Poland vs. Argentina LIVE MSNBC
12:30 PM 12:45 PM Swimming Qualifying TAPED NBC
12:45 PM 1:20 PM Cycling Track gold medal finals LIVE (ET/CT) NBC
1:20 PM 2:30 PM Men’s Water Polo United States/Great Britain LIVE (ET/CT) NBC
1:30 PM 3:15 PM Men’s Boxing Round of 16 bouts (lightweight and middleweight classes) TAPED NBC Sports Network
1:30 PM 2:30 PM Badminton Semifinal matches LIVE MSNBC
2:30 PM 3:15 PM Rowing Gold medal finals TAPED NBC
2:30 PM 4:00 PM Men’s Water Polo Italy vs. Croatia LIVE MSNBC
3:15 PM 4:00 PM Table Tennis Men’s semifinals TAPED NBC Sports Network
3:15 PM 4:00 PM Canoeing Whitewater women’s K-1 final TAPED NBC
3:45 PM 4:15 PM Badminton Semifinals TAPED MSNBC
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Men: Rogers/Dalhausser vs. Benes/Kubala (CZE) LIVE (ET/CT) NBC
4:00 PM 5:15 PM Women’s Field Hockey China vs. Netherlands LIVE NBC Sports Network
4:15 PM 6:00 PM Men’s Handball Sweden vs. Iceland LIVE MSNBC
5:00 PM 8:00 PM Boxing Round of 16 bouts (lightweight and middleweight classes) TAPED CNBC
5:15 PM 7:15 PM Men’s Basketball United States vs. Nigeria LIVE NBC Sports Network
7:15 PM 8:00 PM Table Tennis Men’s bronze-medal match TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics All around gold medal final TAPED NBC*
Swimming Gold medal finals (women’s 200m breaststroke, women’s 100m freestyle, men’s 200m backstroke, men’s 200m individual medley)
Beach Volleyball Qualifying
Women’s Rowing Eights gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Same as in NBC primetime window (sans volleyball and rowing) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Women’s Canoeing Whitewater, K-1 gold medal final TAPED NBC*
Table Tennis Men’s singles gold medal final
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Friday, August 3
4:00 AM 5:00 AM Beach Volleyball Elimination Round LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:30 AM Women’s Volleyball Brazil vs. China (JIP) LIVE NBC Sports Network
6:30 AM 7:00 AM Beach Volleyball Elimination round (JIP) TAPED NBC Sports Network
7:00 AM 8:45 AM Women’s Soccer Sweden vs. France (quarterfinal) LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 3:00 PM Tennis Singles and mixed doubles semifinals LIVE Bravo
8:45 AM 9:30 AM Women’s Volleyball Japan vs. Russia TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 10:30 AM Men’s Gymnastics Trampoline qualifying LIVE MSNBC
9:00 AM 3:00 PM Various Swimming, track & field, women’s volleyball, tennis, beach volleyball, boxing VARIES Telemundo*
9:30 AM 11:15 AM Women’s Soccer United States vs. New Zealand (quaterfinal) LIVE NBC Sports Network
10:00 AM 10:30 AM Track & Field Qualifying TAPED NBC
10:30 AM 10:45 AM Rowing Gold medal finals (men’s pair, women’s double sculls men’s single sculls and men’s quadruple sculls) LIVE (ET/CT) NBC
10:30 AM 11:30 PM Women’s Water Polo Russia vs. Australia LIVE MSNBC
10:45 AM 11:30 AM Swimming Qualifying (women’s 50m free, men’s 1500m free, women’s 4x100m medley relay, men’s 4x100m medley relay) TAPED NBC
11:15 AM 12:00 PM Men’s Archery Individual gold medal final TAPED NBC Sports Network
11:30 AM 12:00 PM Track & Field Qualifying TAPED NBC
11:30 AM 12:30 AM Women’s Handball Russia vs. Brazil LIVE MSNBC
12:00 PM 1:45 PM Women’s Soccer Brazil vs. Japan (quarterfinal) LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 2:00 PM Beach Volleyball Two elimination round matches LIVE (ET/CT) NBC
12:45 PM 1:45 PM Women’s Water Polo Spain vs. Hungary TAPED MSNBC
1:45 PM 2:45 PM Equestrian Team dressage qualifying TAPED MSNBC
1:45 PM 2:00 PM Shooting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 2:30 PM Men’s Boxing Elimination bouts (flyweight and welterweight classes) TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 2:30 PM Swimming Qualifying (women’s 50m free, men’s 1500m free, women’s 4×100 medley relay, men’s 4x100m medley relay) LIVE (ET/CT) NBC
2:45 PM 3:30 PM Table Tennis United States vs. Japan LIVE MSNBC
2:30 PM 3:45 PM Women’s Water Polo United States vs. China LIVE (ET/CT) NBC
2:30 PM 4:15 PM Women’s Soccer Great Britain vs. Canada (quaterfinal) LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 4:00 PM Badminton Mixed doubles final: Zhang/Zhao (CHN) vs. Xu/Ma (CHN) LIVE MSNBC
3:45 PM 4:00 PM Rowing Gold medal finals (men’s pair, women’s double sculls men’s single sculls and men’s quadruple sculls) TAPED NBC
4:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Two elimination round matches LIVE MSNBC
4:00 PM 4:15 PM Cycling Track final TAPED NBC
4:15 PM 5:00 PM Men’s Weightlifting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
4:15 PM 5:00 PM Track & Field Women’s 10,000m gold medal final LIVE (ET/CT) NBC
5:00 PM 7:00 PM Women’s Basketball United States vs. Czech Republic LIVE NBC Sports Network
5:00 PM 8:00 PM Men’s Boxing Elimination bouts (flyweight and welterweight classes) TAPED CNBC
7:00 PM 8:00 PM Beach Volleyball Elimination round match TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Swimming Gold medal finals (men’s 100M butterfly, men’s 50M freestyle, women’s 200M backstroke, women’s 800M freestyle) TAPED NBC*
Track & Field Men’s shotput gold medal final
Women’s Diving Springboard qualifying
Women’s Volleyball United States vs. Serbia
Men’s Gymnastics Trampoline gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Same events as in NBC primetime window (sans volleyball and cycling) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Track & Field Women’s discus qualifying and heptathlon TAPED NBC*
Cycling Track gold medal final
1:35 AM 5:00 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Saturday, August 4
4:00 AM 6:15 AM Track & Field Women’s Triathlon LIVE NBC Sports Network
6:15 AM 8:00 AM Men’s Basketball Russia vs. Spain LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 8:45 AM Men’s Soccer Quaterfinal: Japan vs. Egypt LIVE MSNBC
7:00 AM 6:00 PM Various Men’s soccer quarterfinals, beach volleyball, track & field, boxing, men’s basketball VARIES Telemundo*
8:00 AM 9:00 AM Beach Volleyball Women Rd. of 16: Liliana/Baquierzo (ESP) vs. Cicolari/Menegatti (ITA) LIVE NBC Sports Network
8:30 AM 11:30 AM Men’s Boxing Round of 16 bouts (light flyweight and light welterweight classes) LIVE CNBC
8:45 AM 9:30 AM Men’s Water Polo Montenegro vs. Romainia (JIP) TAPED MSNBC
9:00 AM 9:30 AM Cycling Track events TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 11:00 AM Tennis Gold medal match: Serena Williams (USA) vs. Maria Sharapova (RUS) LIVE in all time zones NBC
9:30 AM 11:15 AM Men’s Soccer Quarterfinal: Mexico vs. Senegal LIVE MSNBC
9:30 AM 11:30 AM Men’s Basketball United States vs. Lithuania LIVE NBC Sports Network
11:00 AM 11:15 AM Women’s Gymnastics Trampoline gold medal final TAPED NBC
11:15 AM 11:45 AM Track & Field Qualifying (men’s 100m, men’s 400m, and women’s pole vault) TAPED NBC
11:15 AM 12:00 PM Badminton Women’s singles gold medal match: Wang (CHN) vs. Li (CHN) TAPED MSNBC
11:30 AM 2:00 PM Tennis Men’s doubles gold medal final: Bryan/Bryan (USA) vs. Tsonga/Llorda (FRA) LIVE NBC Sports Network
11:45 AM 1:30 AM Men’s Volleyball United States vs. Russia LIVE in all time zones NBC
12:00 PM 1:45 PM Men’s Soccer Quarterfinal: Brazil vs. Honduras LIVE MSNBC
1:30 PM 2:00 PM Track & Field Qualifying TAPED NBC
1:45 PM 2:30 PM Badminton Women’s doubles gold medal match: Tian/Zhoa (CHN) vs. Fujii/Kakiiwa (JPN) TAPED MSNBC
2:00 PM 2:40 PM Cycling Track gold medal final TAPED NBC
2:00 PM 3:30 PM Women’s Field Hockey United States vs. New Zealand LIVE NBC Sports Network
2:30 PM 4:15 PM Men’s Soccer Quarterfinal: Great Britain/South Korea LIVE MSNBC
2:40 PM 3:45 PM Men’s Water Polo United States vs. Serbia LIVE in all time zones NBC
3:30 PM 4:30 PM Equestrian Jumping qualifying TAPED NBC Sports Network
3:30 PM 6:30 PM Men’s Boxing Round of 16 bouts (light flyweight, light welterweight, and light heavyweight classes) LIVE CNBC
3:45 PM 4:15 PM Rowing Gold medal finals TAPED NBC
4:15 PM 5:00 PM Track & Field Men’s 10,000m gold medal final LIVE in all time zones NBC
4:15 PM 5:30 PM Track & Field Men’s 20k walk TAPED MSNBC
4:30 PM 5:00 PM Women’s Shooting Trap final TAPED NBC Sports Network
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Men: Gibb/Rosenthal (USA) vs. Semenov/Prokopiev (RUS) LIVE in all time zones NBC
5:00 PM 7:00 PM Men’s Volleyball Bulgaria vs. Argentina LIVE NBC Sports Network
5:30 PM 6:00 PM Weightlifting Gold medal final TAPED MSNBC
7:00 PM 8:00 PM Beach Volleyball Women: Talita/Antonelli (BRA) vs. Slukova/Kolocova (CZE) TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Swimming Gold medal finals (men’s 4×100 medley relay, women’s 4×100 medley relay, women’s 50m freestyle, men’s 1500 free) TAPED NBC*
Track & Field Gold medal finals (women’s 100m, women’s heptathlon, men’s long jump)
Beach Volleyball Women: May-Trainor/Walsh-Jennings vs. Van Iersel/Keizer (NED)
Women’s Diving Springboard semifinal
12:00 AM 2:30 AM Same as in NBC primetime window (sans beach volleyball) TAPED Telemundo*
12:30 AM 1:30 AM Track & Field Women’s discus gold medal final TAPED NBC*
Cycling Track events
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Sunday, August 5
4:00 AM 5:45 AM Women’s Basketball France vs. Russia LIVE NBC Sports Network
5:45 AM 7:00 AM Cycling Track events LIVE NBC Sports Network
6:00 AM 9:00 AM Track & Field Women’s marathon LIVE in all time zones NBC
7:00 AM 8:30 AM Tennis Women’s doubles final LIVE NBC Sports Network
7:00 AM 9:00 AM Tennis Men’s singles bronze medal match LIVE MSNBC
8:30 AM 10:00 AM Women’s Volleyball China vs. South Korea TAPED NBC Sports Network
8:30 AM 11:30 AM Women’s Boxing Elimination bouts (flyweight, lightweight and middleweight classes) LIVE CNBC
9:00 AM 9:45 AM Fencing Men’s team foil quaterfinals TAPED MSNBC
9:00 AM 11:30 AM Tennis Men’s singles gold medal match: Roger Federer (SUI) vs. Andy Murray (GBR) LIVE in all time zones NBC
9:00 AM 6:00 PM Various Women’s marathon, women’s volleyball, beach volleyball, tennis, boxing VARIES Telemundo*
9:45 AM 10:50 AM Women’s Water Polo Hungary vs. Russia LIVE MSNBC
10:00 AM 11:50 AM Synchronized Swimming Duet qualifying LIVE NBC Sports Network
10:50 AM 12:15 PM Women’s Water Polo China vs. Australia LIVE MSNBC
11:30 AM 1:30 PM Women’s Basketball United States vs. China LIVE in all time zones NBC
11:50 AM 12:15 PM Men’s Shooting Pistol gold medal final TAPED NBC Sports Network
12:15 PM 1:00 PM Badminton Men’s doubles bronze medal match TAPED MSNBC
12:15 PM 2:00 PM Tennis Mixed doubles final LIVE NBC Sports Network
1:00 PM 2:00 PM Beach Volleyball Women’s quarterfinal: Zhang/Xue (CHN) vs. Schwaiger/Schwaiger (AUS) LIVE MSNBC
1:30 PM 2:00 PM Equestrian Team jumping gold medal final TAPED NBC
2:00 PM 3:00 PM Women’s Water Polo United States vs. Italy LIVE in all time zones NBC
2:00 PM 3:30 PM Women’s Handball Montenegro vs. Russia TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 3:30 PM Men’s Field Hockey Great Britain vs. Australia LIVE MSNB
3:00 PM 4:30 PM Women’s Volleyball United States vs. Turkey LIVE in all time zones NBC
3:30 PM 4:30 PM Weightlifting Gold medal final TAPED NBC Sports Network
3:30 PM 4:20 PM Badminton Men’s doubles gold medal final TAPED MSNBC
3:30 PM 6:30 PM Men’s Boxing Quarterfinal round (bantamweight and heavyweight classes) LIVE CNBC
4:20 PM 5:15 PM Wrestling Greco Roman gold medal final TAPED MSNBC
4:30 PM 6:00 PM Women’s Volleyball Italy vs. Russia TAPED NBC Sports Network
4:30 PM 5:00 PM Women’s Cycling Track gold medal final LIVE in all time zones NBC
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Women’s quarterfinal: Kessy/Ross (USA) vs. Slukova/Kolocova (CZE) LIVE in all time zones NBC
5:15 PM 6:00 PM Women’s Handball Denmark vs. France LIVE MSNBC
6:00 PM 7:00 PM Beach Volleyball Women’s quarterfinal: Larissa/Juliana (BRA) vs. Goller/Ludwig (GER) LIVE NBC Sports Network
7:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics Individual event gold medal finals (vault) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Individual event gold medal finals (floor exercise, pommel horse)
Track & Field Gold medal finals (men’s 100m dash, women’s 400m, women’s triple jump)
Women’s Diving Springboard gold medal final
Beach Volleyball Quarterfinal
12:00 AM 2:30 AM Same as in NBC primetime window (sans beach volleyball) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Track & Field Gold medal finals (men’s hammer throw and steeplechase) TAPED NBC*
Track & Field Qualifying (high jump)
Badminton Men’s singles gold medal final
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Monday, August 6
4:00 AM 5:45 AM Men’s Basketball Australia vs. Russia LIVE NBC Sports Network
5:45 AM 7:15 AM Women’s Field Hockey United States vs. South Africa LIVE NBC Sports Network
7:15 AM 8:45 AM Men’s Volleyball Russia vs. Serbia LIVE NBC Sports Network
8:45 AM 9:05 AM Shooting Gold medal final LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 10:30 AM Women’s Field Hockey China vs. Japan LIVE MSNBC
9:00 AM 2:00 PM Various Track & field, men’s volleyball, synchronized swimming, beach volleyball VARIES Telemundo*
9:05 AM 9:45 AM Table Tennis China vs. South Korea TAPED NBC Sports Network
9:45 AM 11:30 AM Men’s Volleyball Italy vs. Bulgaria LIVE NBC Sports Network
10:00 AM 10:30 AM Track & Field Qualifying (women’s 100m hurdles, women’s 1500m, men’s 800m) TAPED NBC
10:30 AM 12:00 PM Women’s Field Hockey New Zealand vs. Germany TAPED MSNBC
10:30 AM 11:45 AM Men’s Water Polo United States vs. Hungary LIVE (ET/CT) NBC
11:30 AM 12:00 PM Table Tennis China vs. South Korea TAPED NBC Sports Network
11:45 AM 12:15 PM Canoeing Canoe sprint qualifying heats TAPED NBC
12:00 PM 1:00 PM Table Tennis Men’s team semifinal TAPED MSNBC
12:00 PM 1:45 PM Women’s Soccer Semifinal: Japan vs. France LIVE NBC Sports Network
12:15 PM 12:45 PM Track & Field Qualifying (men’s 800m) TAPED NBC
12:45 PM 1:30 PM Synchronized Swimming Duet qualifying TAPED NBC
1:00 PM 2:00 PM Beach Volleyball Men’s quarterfinal: Alison/Emanuel (BRA) vs. Filajek/Prudel (POL) LIVE MSNBC
1:30^ PM 1:50 PM Track & Field Qualifying (women’s 1500m) TAPED NBC
1:30^ PM 2:10 PM Canoeing Canoe sprint qualifying heats TAPED NBC
1:45 PM 2:30 PM Men’s Shooting Trap final TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 2:30 PM To be announced TBD MSNBC
2:10 PM 2:30 PM Cycling Women’s track omnium TAPED NBC
2:30 PM 3:00 PM Equestrian Team jumping final TAPED NBC
2:30 PM 3:30 PM Wrestling Greco Roman gold medal final LIVE MSNBC
2:30 PM 4:30 PM Women’s Soccer Semifinal: Canada vs. United States LIVE NBC Sports Network
3:00 PM 4:15 PM Men’s Volleyball United States vs. Tunisia LIVE (ET/CT) NBC
3:30 PM 5:00 PM Men’s Basketball Spain vs. Brazil LIVE MSNBC
4:15 PM 4:30 PM Track & Field Women’s steeplechase final TAPED NBC
4:30 PM 5:00 PM Equestrian Team jumping final TAPED NBC
4:30 PM 5:00 PM Men’s Weightlifting 105kg gold medal final TAPED NBC Sports Network
5:00 PM 6:00 PM Beach Volleyball Men’s quarterfinal: Brink/Reckermann (GER) vs. Cunha/Ricardo (BRA) LIVE MSNBC
5:00 PM 7:15 PM Men’s Basketball United States vs. Argentina LIVE NBC Sports Network
5:00 PM 8:00 PM Men’s Water Polo Spain vs. Italy TAPED CNBC*
Men’s Boxing Quaterfinal round (lightweight, middleweight, and super heavyweight classes) TAPED
7:15 PM 8:00 PM Men’s Volleyball Brazil vs. Germany TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics Individual event gold medal finals (uneven bars) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Individual event gold medal finals (still rings, vault)
Track & Field Gold medal finals (men’s 400m, men’s 400m hurdles, women’s pole vault)
Beach Volleyball Quarterfinal
Men’s Diving Springboard qualifying
Men’s Cycling Sprint final
12:00 AM 2:30 AM Same as in NBC primetime window (sans beach volleyball, plus the addition of boxing) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Track & Field Gold medal finals (women’s steeplechase, women’s shotput) TAPED NBC*
Beach Volleyball Men’s quarterfinal: Nummerdor/Schuil (NED) vs. Nicolai/Lupo (ITA)
1:35 PM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 PM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Tuesday, August 7
4:00 AM 5:00 AM Men’s Field Hockey South Korea vs. Netherlands LIVE NBC Sports Network
5:00 AM 6:30 AM Cycling Track events LIVE NBC Sports Network
6:30 AM 8:30 AM Track & Field Men’s triathlon LIVE NBC Sports Network
8:30 AM 9:00 AM Canoeing Sprint canoeing heats TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 10:00 AM Women’s Volleyball Quarterfinal: Japan vs. China (JIP) LIVE MSNBC
9:00 AM 10:45 AM Women’s Basketball Quarterfinal: United States vs. Canada LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 5:00 PM Various Men’s soccer, men’s boxing, track & field, men’s diving, women’s volleyball, synchronized swimming, beach volleyball VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:30 AM Track & Field Qualifying (men’s 100m hurdles, men’s 200m, women’s 5000m) TAPED NBC
10:00 AM 12:00 PM Women’s Volleyball Quarterfinal: Russia vs. Brazil LIVE MSNBC
10:30 AM 11:45 AM Women’s Water Polo Semifinal: United States vs. Australia LIVE (ET/CT) NBC
10:45 AM 11:30 AM Equestrian Team dressage final (JIP) LIVE NBC Sports Network
11:30 AM 12:00 PM Women’s Handball Quarterfinal TAPED NBC Sports Network
11:45 AM 12:15 PM Men’s Diving 3m springboard semifinal LIVE (ET/CT) NBC
12:15 PM 12:45 PM Track & Field Women’s 5000m qualifying TAPED NBC
12:00 PM 1:45 PM Men’s Soccer Semifinal: Mexico vs. Japan LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 1:00 PM Beach Volleyball Men’s quarterfinal: Alison/Emanuel LIVE MSNBC
12:45 PM 1:30 PM Men’s Diving 3m springboard semifinal TAPED NBC
1:00 PM 2:30 PM Synchronized Swimming Duet final TAPED MSNBC
1:30 PM 2:00 PM Track & Field Men’s 200m qualifying TAPED NBC
1:45 PM 2:30 PM Women’s Handball Quarterfinal: Russia vs. South Korea (JIP) TAPED NBC Sports Network
2:00 PM 3:40 PM Women’s Water Polo Semifinal: Hungary vs. Spain LIVE MSNBC
2:00 PM 3:30 PM Women’s Volleyball Quarterfinal: United States vs. Dominican Republic LIVE (ET/CT) NBC
2:45 PM 4:30 PM Men’s Soccer Semifinal: South Korea vs. Brazil LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 4:00 PM Cycling Track finals LIVE (ET/CT) NBC
3:40 PM 4:45 PM Men’s Field Hockey Spain vs. Great Britain TAPED MSNBC
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Women’s semifinal: Kessy/Ross (USA) vs. Larissa/Juliana (BRA) LIVE (ET/CT) NBC
4:30 PM 5:15 PM Women’s Basketball Quarterfinal: Australia vs. China (JIP) TAPED NBC Sports Network
4:45 PM 5:30 PM Wrestling Greco Roman gold medal final TAPED MSNBC
5:00 PM 6:00 PM Men’s Boxing Quarterfinal bouts (flyweight and welterweight classes) TAPED CNBC
Table Tennis Women’s team final: China vs. Japan
5:15 PM 7:00 PM Women’s Basketball Quarterfinal: France vs. Czech Republic LIVE NBC Sports Network
5:30 PM 6:00 PM Women’s Volleyball Quarterfinal: Italy vs. South Korea (JIP) LIVE MSNBC
6:00 PM 7:00 PM Beach Volleyball Men’s quarterfinal: Brink/Reckermann (GER) vs. Nummerdor/Schuil (NED) LIVE CNBC
7:00 PM 7:30 PM Cycling Women’s omnium TAPED NBC Sports Network
7:00 PM 8:00 PM Men’s Boxing Quarterfinal bouts (flyweight and welterweight classes) TAPED CNBC
Table Tennis Women’s team final: China vs. Japan
7:30 PM 8:00 PM Men’s Weightlifting Superheavyweight final TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Women’s Gymnastics Individual event gold medal finals (balance beam, floor exercise) TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Individual event gold medal finals (high bar)
Track & Field Gold medal finals (women’s 100m hurdles, men’s 1500m)
Beach Volleyball Women’s semifinal: May-Treanor/Walsh-Jennings (USA) vs. Zhang/Xue (CHN)
12:00 AM 2:30 AM Same as in NBC primetime window (sans beach volleyball) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Men’s Diving Springboard final TAPED NBC*
Men’s Gymnastics Parallel bars
Track & Field Men’s discus throw
1:35 AM 5:00 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Wednesday, August 8
6:00 AM 7:45 AM Men’s Handball Quarterfinal: Iceland vs. Hungary LIVE NBC Sports Network
7:45 AM 9:00 AM Table Tennis Men’s bronze medal match: Germany vs. Hong Kong (JIP) LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 10:45 AM Men’s Volleyball Quarterfinal: Brazil vs. Argentina LIVE MSNBC
9:00 AM 11:00 AM Men’s Basketball Quarterfinal: Russia vs. Lithuania LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 3:00 PM Various Men’s volleyball, men’s basketball, women’s beach volleyball VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:45 AM Equestrian Individual jumping final LIVE (ET/CT) NBC
10:45 AM 11:00 AM Track & Field Qualifying (men’s pole vault, men’s 5000m, women’s 800m) TAPED NBC
10:45 AM 12:00 PM Men’s Water Polo Quarterfinal: Serbia vs. Australia LIVE MSNBC
11:00 AM 12:45 PM Men’s Volleyball Quarterfinal: United States vs. Italy LIVE (ET/CT) NBC
11:00 AM 1:00 PM Men’s Basketball Quarterfinal: Spain vs. France LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 1:00 PM Men’s Water Polo Montenegro vs. Spain TAPED MSNBC
12:45 PM 1:10 PM Canoeing Sprint gold medal final TAPED NBC
1:00 PM 1:30 PM Table Tennis China vs. South Korea LIVE MSNBC
1:00 PM 2:30 PM Men’s Handball Sweden vs. Denmark TAPED NBC Sports Network
1:10 PM 2:00 PM Track & Field Qualifying (men’s pole vault, men’s 5000m, women’s 800m) TAPED NBC
1:30 PM 2:40 PM Men’s Water Polo Quaterfinal: Hungary vs. Italy LIVE MSNBC
2:00 PM 3:00 PM Beach Volleyball Women’s bronze medal match: Larissa/Juliana (BRA) vs. Zhang/Xue (CHN) LIVE (ET/CT) NBC
2:30 PM 3:00 PM Women’s Field Hockey Semifinal: Netherlands vs. New Zealand (JIP) TAPED NBC Sports Network
2:40 PM 4:00 PM Men’s Volleyball Quarterfinal: Russia vs. Poland LIVE MSNBC
3:00 PM 4:00 PM Men’s Water Polo Quarterfinal: United States vs. Croatia LIVE (ET/CT) NBC
3:00 PM 5:15 PM Men’s Basketball Quarterfinal: Brazil vs. Argentina LIVE NBC Sports Network
4:00 PM 4:40 PM Cycling Men’s BMX qualifying TAPED NBC
4:00 PM 4:45 PM Women’s Wrestling Freestyle gold medal finals (48kg and 63kg classes) TAPED MSNBC
4:40 PM 5:00 PM Track & Field Men’s decathlon 400m race LIVE (ET/CT) NBC
4:45 PM 6:00 PM Women’s Field Hockey Semifinal: Argentina vs. Great Britain TAPED MSNBC
5:00 PM 6:30 PM Men’s Volleyball Quarterfinal: Bulgaria vs. Germany LIVE CNBC
5:00 PM 7:15 PM Men’s Basketball Quarterfinal: United States vs. Australia LIVE NBC Sports Network
6:30 PM 7:00 PM Men’s Handball Croatia vs. Tunisia LIVE CNBC
7:00 PM 8:00 PM Boxing Men’s quarterfinals and women’s semifinals TAPED CNBC
7:15 PM 8:00 PM Men’s Handball France vs. Spain TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 11:05 PM Track & Field Gold medal finals (women’s 200m, women’s 400m hurdles, women’s long jump, men’s 100m hurdles) TAPED NBC
Women’s Diving Platform qualifying
Beach Volleyball Gold medal final: Kessy/Ross (USA) vs. May-Treanor/Walsh-Jennings (USA)
12:00 AM 2:30 AM Various Same as in NBC primetime window (sans men’s volleyball) TAPED Telemundo*
12:05 AM 1:05 AM Track & Field Men’s javelin qualifying TAPED NBC
Cycling Women’s BMX
1:35 AM 4:30 AM Primetime replay TAPED NBC
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Thursday, August 9
8:00 AM 10:00 AM Women’s Soccer Bronze medal match: France vs. Canada LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 11:00 AM Equestrian Individual dressage final LIVE MSNBC
9:00 AM 3:00 PM Various Men’s beach volleyball, women’s diving, synchronized swimming, women’s volleyball, track & field VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:45 AM Synchronized Swimming Team qualifying LIVE NBC
10:00 AM 10:45 AM Women’s Wrestling Qualfying (55kg and 72kg classes) LIVE NBC Sports Network
10:45 AM 11:45 AM Canoeing Men’s canoe double 1000m, men’s kayak four 1000m, women’s kayak single 500m, women’s kayak double 500m TAPED NBC
10:45 AM 11:30 AM Taekwondo Qualifying TAPED NBC Sports Network
11:00 AM 12:30 PM Men’s Field Hockey Semifinal: Germany vs. Australia LIVE MSNBC
11:15 AM 11:30 AM Swimming Women’s 10km marathon (JIP) TAPED NBC
11:30 AM 12:15 PM Rhythmic Gymnastics Individual all-around qualifying TAPED NBC
11:30 AM 2:15 PM Women’s Basketball Semifinal: United States vs. Australia LIVE NBC Sports Network
12:15 PM 1:00 PM Track & Field Qualifying heats (men 4x400m relay) TAPED NBC
12:30 PM 2:00 PM Women’s Handball Semifinal: Norway vs. South Korea LIVE MSNBC
1:00 PM 1:15 PM Swimming Women’s marathon TAPED NBC
1:15 PM 1:40 PM Rhythmic Gymnastics Individual all-around qualifying TAPED NBC
1:40 PM 3:00 PM Women’s Water Polo Bronze medal match: Australia vs. Hungary LIVE (ET/CT) NBC
2:00 PM 3:00 PM Beach Volleyball Bronze medal match: Plavins/Smedins (LAT) vs. Nummerdor/Schuil (NED) LIVE MSNBC
2:15 PM 5:00 PM Women’s Soccer Gold medal match: Japan vs. United States LIVE NBC Sports Network
3:00 PM 4:00 PM Women’s Water Polo Gold medal match: United States vs. Spain LIVE (ET/CT) NBC
3:00 PM 4:00 PM Taekwondo Semifinals TAPED MSNBC
4:00 PM 5:00 PM Beach Volleyball Gold medal match: Alison/Emanuel (BRA) vs. Brink/Reckermann (GER) LIVE (ET/CT) NBC
4:00 PM 6:00 PM Women’s Basketball Semifinal: France vs. Russia LIVE MSNBC
5:00 PM 6:00 PM Women’s Wrestling Gold medal finals (55kg and 72kg classes) TAPED NBC Sports Network
5:00 PM 8:00 PM Women’s Boxing Gold medal bouts (flyweight, lightweight and middleweight classes) TAPED CNBC
Women’s Handball Semifinal: Spain vs. Montenegro
Taekwondo Gold medal finals
6:00 PM 7:30 PM Men’s Field Hockey Semifinal: Netherlands vs. Great Britain TAPED NBC Sports Network
7:30 PM 8:00 PM To be announced TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Track & Field Gold medal finals (decathlon, men’s triple jump, men’s 200m, men’s 800m) TAPED NBC*
Women’s Diving Platform gold medal final
Women’s Volleyball Semifinal: United States vs. South Korea
Cycling Men’s BMX quarterfinals
12:00 AM 2:30 AM Various Same as in NBC primetime window (sans cycling) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Women’s Volleyball Semifinal: Brazil vs. Japan TAPED NBC*
Track & Field Women’s javelin gold medal final
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Friday, August 10
8:00 AM 9:20 AM Women’s Field Hockey United States vs. Belgium TAPED NBC Sports Network
9:20 AM 10:20 AM Men’s Water Polo United States vs. Spain LIVE NBC Sports Network
9:00 AM 5:00 PM Various Men’s soccer, men’s basketball, rhythmic gymnastics, boxing, men’s volleyball, synchronized swimming VARIES Telemundo*
10:00 AM 11:00 AM Synchronized Swimming Team competition gold medal final LIVE (ET/CT) NBC
10:00 AM 12:00 PM Men’s Volleyball Semifinal: Bulgaria vs. Russia LIVE MSNBC
10:20 AM 10:45 AM Taekwondo Qualifying TAPED NBC Sports Network
10:45 AM 11:45 AM Men’s Wrestling Freestyle qualifying (55kg and 74kg classes) TAPED NBC Sports Network
11:00 AM 11:30 AM Canoe/Kayak Qualifying heats and semifinals (men’s K-1 200m, men’s K-2 200m, women’s K-1 200m) TAPED NBC
11:30 AM 11:45 AM Swimming Men’s marathon TAPED NBC
11:45 AM 12:30 AM Canoe/Kayak Qualifying heats TAPED NBC
11:45 AM 2:00 PM Men’s Basketball Semifinal: Russia vs. Spain LIVE NBC Sports Network
12:00 PM 1:30 PM Men’s Handball Semifinal: Sweden vs. Hungary LIVE MSNBC
12:30 PM 12:45 PM Swimming Men’s marathon TAPED NBC
12:45 PM 1:15 PM Rhythmic Gymnastics Individual all-around qualifying TAPED NBC
1:15 PM 1:30 PM Swimming Men’s marathon TAPED NBC
1:30 PM 2:30 PM Men’s Water Polo Semifinal: Croatia vs. Montenegro TAPED MSNBC
1:30 PM 2:15 PM Rhythmic Gymnastics Individual all-around qualifying TAPED NBC
2:00 PM 3:30 PM Women’s Field Hockey Bronze medal match: Great Britain vs. New Zealand TAPED NBC Sports Network
2:15 PM 3:00 PM Wrestling Freestyle qualifying TAPED NBC
2:30 PM 4:30 PM Men’s Soccer Bronze medal match: Japan vs. South Korea LIVE MSNBC
3:00 PM 3:30 PM Track & Field Women’s 5000m final LIVE (ET/CT) NBC
3:30 PM 4:00 PM Men’s Wrestling Freestyle finals (55kg and 74kg classes) TAPED NBC
3:30 PM 6:00 PM Men’s Basketball Semifinal: United States vs. Argentina LIVE NBC Sports Network
4:30 PM 6:00 PM Men’s Handball Semifinal: France vs. Croatia TAPED MSNBC
5:00 PM 8:00 PM Men’s Boxing Semifinal bouts TAPED CNBC
Women’s Field Hockey Gold medal match: Netherlands vs. Argentina
Taekwondo Gold medal finals
6:00 PM 8:00 PM Men’s Volleyball Semifinal: Brazil vs. Italy TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM General "Dream Team" (documentary) TAPED NBC*
Track & Field Gold medal finals (men’s 4x400m relay, men’s pole vault, women’s 4x100m relay, women’s 1500m)
Men’s Diving Platform qualifying
Cycling BMX gold medal final
12:00 AM 2:30 AM Various Same as in NBC primetime window (sans cycling and volleyball) TAPED Telemundo*
12:35 AM 1:35 AM Track & Field Gold medal finals (women’s hammer throw, women’s 5000m) TAPED NBC*
Men’s Water Polo Semifinal: Italy vs. Serbia
1:35 AM 5:00 AM Primetime replay TAPED NBC*
3:00 AM 4:00 AM Boxing Featured bouts (re-air) TAPED CNBC
Saturday, August 11
4:00 AM 8:00 PM Track & Field Men’s 50km walk LIVE NBC Sports Network
8:00 AM 10:00 AM Taekwondo Qualifying and finals TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 6:00 PM Various Men’s soccer, women’s volleyball, boxing, rhythmic gymnastics and track & field VARIES Telemundo*
10:00 AM 10:30 AM Modern Pentathlon Men’s fencing and swimming TAPED MSNBC
10:00 AM 10:45 AM Canoe/Kayak Gold medal finals (men’s K-1 200m, men’s C-1 200m, men’s K-2 200m, women’s K-1 200m) TAPED NBC
10:00 AM 12:00 PM Men’s Soccer Gold medal match: Mexico vs. Brazil LIVE NBC Sports Network, Telemundo
10:30 AM 12:00 PM Men’s Field Hockey Bronze medal match: Australia vs. Great Britain LIVE MSNBC
10:45 AM 12:45 PM Women’s Volleyball Bronze medal match: South Korea vs. Japan TAPED NBC
12:00 PM 1:45 PM Women’s Basketball Bronze medal game: Australia vs. Russia LIVE MSNBC
12:00 PM 2:00 PM Track & Field Women’s 20km walk LIVE NBC Sports Network
12:45 PM 1:00 PM Women’s Cycling Mountain bike event TAPED NBC
1:00 PM 2:00 PM Rhythmic Gymnastics Individual gold medal final TAPED NBC
1:45 PM 2:15 PM Modern Pentathlon Men’s riding and combined LIVE MSNBC
2:00 PM 2:15 PM Cycling Women’s mountain bike TAPED NBC
2:00 PM 3:30 PM Women’s Handball Bronze medal match: South Korea vs. Spain TAPED NBC Sports Network
2:15 PM 2:45 PM Wrestling Freestyle (60kg, 84kg, 120kg classes) TAPED NBC
2:15 PM 3:00 PM Taekwondo Qualifying (men’s +80kg and women’s +67kg) TAPED MSNBC
2:45 PM 3:00 PM Cycling Women’s mountain bike and medal ceremony TAPED NBC
3:00 PM 4:00 PM General "Their Finest Hour" TAPED NBC
3:00 PM 5:00 PM Men’s Field Hockey Gold medal match: Germany vs. Netherlands LIVE MSNBC
3:30 PM 5:30 PM Women’s Handball Gold medal match: Norway vs. Montenegro LIVE NBC Sports Network
3:30 PM 6:00 PM Men’s Boxing Gold medal bouts (light flyweight, bantamweight, light welterweight, middleweight, and heavyweight classes) LIVE CNBC
4:00 PM 6:00 PM Women’s Basketball Gold medal game: United States vs. France LIVE in all time zones NBC
5:30 PM 6:00 PM Taekwondo Gold medal finals TAPED NBC Sports Network
8:00 PM 12:00 AM Track & Field Gold medal finals (men’s 4x100m relay, men’s 5000m, men’s javelin, women’s 4x400m relay, women’s 800m, women’s high jump) TAPED NBC
Men’s Diving Platform gold medal final
Women’s Volleyball Gold medal final: United States vs. Brazil
12:00 AM 2:30 AM Various Same events as in NBC primetime window TAPED Telemundo*
12:30 AM 1:30 AM Men’s Wrestling Freestyle gold medal finals (60kg, 84kg and 120kg classes) TAPED NBC*
1:30 AM 5:00 AM Primetime replay TAPED NBC*
Sunday, August 12
6:00 AM 7:45 AM Men’s Basketball Bronze medal game: Argentina vs. Russia LIVE NBC Sports Network
6:00 AM 9:00 AM Track & Field Men’s marathon LIVE in all time zones NBC
7:00 AM 8:30 AM Wrestling Freestyle qualifying TAPED MSNBC
7:45 AM 9:00 AM Men’s Handball Bronze medal match: Hungary vs. Croatia TAPED NBC Sports Network
8:30 AM 11:00 AM Cycling Men’s mountain bike final LIVE MSNBC
8:30 AM 11:00 AM Men’s Boxing Gold medal bouts (flyweight, lightweight, welterweight, light heavyweight, and super heavyweight classes) LIVE CNBC
9:00 AM 9:30 AM Modern Pentathlon Women’s fencing and swimming TAPED NBC Sports Network
9:00 AM 3:00 PM Various Men’s basketball, men’s volleyball, track & field, boxing, rhythmic gymnastics VARIES Telemundo*
9:30 AM 10:45 AM Men’s Water Polo Bronze medal match: Montenegro vs. Serbia LIVE NBC Sports Network
10:00 AM 12:30 PM Men’s Basketball Gold medal game: United States vs. Spain LIVE in all time zones NBC
10:45 AM 12:45 PM Men’s Handball Gold medal match: Sweden vs. France TAPED NBC Sports Network
12:30 PM 1:45 PM Men’s Water Polo Gold medal match: Croatia vs. Italy TAPED NBC
12:45 PM 2:45 PM Men’s Volleyball Bronze medal match: Bulgaria vs. Italy TAPED NBC Sports Network
12:45 PM 2:45 PM Men’s Volleyball Bronze medal match: Bulgaria vs. Italy TAPED NBC Sports Network
1:45 PM 2:45 PM Rhythmic Gymnastics Team final TAPED NBC
2:45 PM 4:00 PM Wrestling Freestyle finals (66kg and 96kg classes) TAPED NBC
3:45 PM 6:00 PM Men’s Basketball Gold medal match: United States vs. Spain (RE-AIR) TAPED NBC Sports Network
4:00 PM 6:00 PM Men’s Volleyball Gold medal match: Russia vs. Brazil TAPED NBC
7:00 PM 8:30 PM "London Gold" TAPED NBC
8:30 PM 10:58 PM Closing Ceremony TAPED NBC
12:00 AM 12:35 AM "Closing Party" TAPED NBC
12:00 AM 2:30 AM Recap and closing ceremony TAPED Telemundo

Schedule Grid For Typical Weekday Olympic Coverage

Time Most Weekdays
12:00 AM
NBC (12:30-1:30 AM)
 
1:00 AM
NBC (1:30-4:30 AM)
   
2:00 AM
   
3:00 AM
CNBC (3-4 AM)
   
4:00 AM
NBC Sports Network (4 AM-8 PM)
   
5:00 AM
   
6:00 AM
   
7:00 AM
  Bravo (7 AM-3 PM) *first week only
8:00 AM
 
9:00 AM
MSNBC (9 AM-6 PM)
Telemundo (9 AM-3 PM) *time varies
10:00 AM
NBC (10 AM-5 PM)
11:00 AM
12:00 PM
1:00 PM
2:00 PM
3:00 PM
   
4:00 PM
   
5:00 PM
CNBC (5 PM-8 PM)
   
6:00 PM
     
7:00 PM
   
8:00 PM
NBC (8 PM-12 AM)
   
9:00 PM
   
10:00 PM
   
11:00 PM
   

UPDATE 7/3/12: Detailed listings for the Olympics from July 25 to July 29 have been added.
UPDATE 7/11/12: Detailed listings for the Olympics from July 30 to August 6 have been added.
UPDATE 7/21/12: Added timeslots for each individual event.

(Schedule information from NBCOlympics.com; additional information from NBC Universal press release; July 25-29 schedule data from NBC Universal press release; July 30-August 6 schedule data from Fang’s Bites)